Logo MCFR
ГоловнаФорум

Робоче місце офісного працівника при роботі з комп’ютером

Микола

21.11.2017

11:13

Відомо, що основними нормативами, які встановлюють умови праці офісних працівників при роботі з комп’ютерами є Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин, затверджені наказом Держгірпромнагляду від 26.03.2010 р. № 65 (далі – Правила) та Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин ДСанПіН 3.3.2.007-98, затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 р. № 7 (далі – ДсанПіН).
Правила поширюються на всі підприємства, які у своїй діяльності здійснюють роботу, пов'язану з електронно-обчислювальними машинами (ЕОМ) з відеодисплейними терміналами (ВДТ), у тому числі на тих, які мають робочі місця, обладнані ЕОМ з ВДТ і периферійними пристроями ( ПП).
ДСанПіН поширюються на умови й організацію праці при роботі з ВДТ усіх типів вітчизняного та зарубіжного виробництва на основі електронно-променевих трубок (ЕПТ), що використовуються в ЕОМ колективного використання та персональних ЕОМ (ПЕОМ). Тобто і Правила і ДСанПіН встановлюють вимоги тільки до тих приміщень де на робочих місцях є ЕОМ чи ПЕОМ з ВДТ і ПП на основі ЕПТ (старі, громіздкі та досить шкідливі для здоров’я працівників монітори, які в офісних приміщеннях вже майже не використовують). Постає питання – якими чинними нормативними документами регламентуються вимоги до приміщень та робочих місць офісних працівників при роботі з сучасними комп’ютерами ( з рідкокристалічними моніторами чи ноутбуком), адже у цьому випадку норми вищенаведених Правил та ДсанПіН є неправочинні?

Анатолій

01.12.2017

15:45

Відповідь користувачу Микола на повідомлення #203049

На сьогодні нічого нового, крім того, що Ви написали немає.
Стосовно "неправочинні" я не згоден. Є лист-роз'яснення головного санітарного лікаря та коментарі Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки та охорони праці про те, що перехід від ЕПТ на РК матриці істотно не змінив характеристики робочого місця користувача ПК (оператора) (основні шкідливі виробничі фактори залишились - це монотонність робочої пози, зорове напруження, психічне навантаження), тому Інструкція № 65 та сан.норми повністю поширюються на сучасні ком'ютери!

На цьому форумі обговорювалося у темі про профогляди.

Микола

02.12.2017

17:59

Шановний Анатолію! Щиро дякую за відгук, бо я вже почав думати, що тут на форумі тільки фахівці, що можуть коментувати й так зрозумілі вимоги законодавства (даруйте – нікого не хотів образити).
Щодо Вашої позиції - я також за комфортне місця користувача ПК.
Так, погоджуюся, що залишилася робоча поза користувача ЕОМ та зорове навантаження – без медогляду (за певних умов) мабуть не обійтися. Але я не погоджуюся, що перехід від ЕПТ на РК матриці істотно не змінив сан.характеристики цього робочого місця. Взяти хоча б розміри моніторів та відсутність електромагнітного випромінювання. Про сучасний ноутбук взагалі мова не йде.
Як би не було, ми повинні дотримуватися законодавства, а оскільки чинні «Правила про ЕОМ» не поширюються на сучасні РК монітори – крути-не крути (у відповідності до п.1.1), вони не є правочинні. Застосовувати їх, наприклад, під час атестації робочих місць з юридичного погляду зовсім не доречно. А будь-які коментарі чи роз'яснення, які Ви надали, не є нормативно-правовими актами.

Анатолій

04.12.2017

14:46

даремно Ви обмежуєте свій правовий інструментарій...на практиці застосовується навіть такий механізм як прецедент. Коментарі Конституційного чи Верховного суду мають неабияку вагому юридичну силу.
У нашому ж випадку згадані вище державні інститути уповноважені на трактування законодавства.

Про пункт 1.1 можна детальніше? Процитуйте, що Вам не подобається.

Микола

05.12.2017

10:00

Гаразд, розпишу більш детально. В чинній редакції Правил (за 2010р.), на відміну від їх попередньої редакції за 1999р. введено поняття «відеодисплейні термінали».
Цитую п.1.1: «Правила … поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності, які у своїй діяльності здійснюють роботу, пов'язану з електронно-обчислювальними машинами (далі - ЕОМ) з відеодисплейними терміналами (далі - ВДТ), у тому числі на тих, які мають робочі місця, обладнані ЕОМ з ВДТ і периферійними пристроями (далі - ПП).
Правила встановлюють вимоги безпеки до обладнання робочих місць операторів ЕОМ з ВДТ та ПП (далі - оператори) та до роботи із застосуванням ЕОМ з ВДТ і ПП.
Вимоги Правил є обов'язковими для роботодавців, операторів електронно-обчислювальних машин, операторів комп'ютерного набору, операторів комп'ютерної верстки та працівників інших професій, які у своїй роботі застосовують ЕОМ з ВДТ і ПП».
Тобто, є очевидним, що Правила не поширюються та, відповідно, не є обов’язковими для ЕОМ без ВДТ (більшість сучасних комп’ютерів замість ВДТ мають РК-дисплеї).
Ще раз хочу наголосити – мова йде не про вимоги до робочих місць операторів, програмістів тощо, а до місць простих офісних працівників, що в своїй роботі не постійно користуються комп’ютерами з РК-дисплеями та/або ноутбуками.

Анатолій

05.12.2017

14:34

Все чудово!
Залишилось лише з'ясувати у якому значенні вживається у цих Правилах термін "Відеодисплейний термінал (ВДТ) "

Микола

05.12.2017

15:03

В першому своєму пості я зазначав п.1.1 ДСанПіН 3.3.2.007-98:
"Правила поширюються на умови й організацію праці при роботі з ВДТ усіх типів вітчизняного та зарубіжного виробництва на основі електронно-променевих трубок (ЕПТ), що використовуються в ЕОМ колективного використання та персональних ЕОМ (ПЕОМ)".
На правильність такого визначення ВДТ вказує п1.3. Правил охорони праці під час експлуатації ЕОМ : "Робочі місця мають відповідати вимогам цих Правил та Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 N 7 (ДСанПіН 3.3.2-007-98)".

Анатолій

06.12.2017

09:02

Відповідь користувачу Микола на повідомлення #203361

Давайте, щодо санітарних норм чуть пізніше.....

Спочатку розглянемо виключно Правила охорони праці під час експлуатації ЕОМ (Наказ № 65).
Як, на Вашу думку, вони стосуються РК-дисплеїв?

Ганна

27.12.2017

17:46

Анатолій писал(а):
Давайте, щодо санітарних норм чуть пізніше.....

Спочатку розглянемо виключно Правила охорони праці під час експлуатації ЕОМ (Наказ № 65).
Як, на Вашу думку, вони стосуються РК-дисплеїв?

Стосуються лише цих Правил, але не ДСанПіН 3.3.2.007-98 на які вони посилаються

Модератори:


Зараз на форумі

Активні користувачі (за останні 3 хвилини): немає.

Модераторів: немає.

Останній зареєстрований:

Усього зараз відвідувачів на форумі: , з них прихованих:

Найбільше відвідувань було зафіксовано : відвідувачів

Тільки зареєстровані користувачі можуть відповідати
на повідомлення в цьому розділі.

Будь ласка, увійдіть або зареєструйтеся

ЖУРНАЛИ
 

Профайл Особистий
кабінет